15 grudnia 2009

Wirtualny świat

"Otwieram czat, gorzki realny dzień, smutny realny świat wirtualem się stał(...)"- tak rozpoczyna się refren piosenki Poparazzi- "Wirtualny świat". Komunikacja za pośrednictwem komputera stwarza nową jakość w świecie funkcjonowania języka. Należy się zatem zastanowić jaki to jest język. Czy taki sam z jakim mamy do czynienia w listach, prasie??

W Internecie komunikujemy się ze sobą za pomocą na przykład poczty elektronicznej, www, IRC, czatu. Możemy przekazywać informacje na dwa sposoby: asynchronicznie- wtedy użytkownik nie musi siedzieć przy komputerze, a informacja i tak dotrze do odbiorcy i synchronicznie- wtedy użytkownicy są w sieci i porozumiewają się ze sobą.

Żyjemy w społeczeństwie informatycznym, gdzie środki elektroniczne przeważają i żeby mów w nim funkcjonować należy posługiwać się specyficznym językiem, którym jest język elektroniczny.

Elementy tego języka zapisywane są za pomocą określonych znaków na przykład zastosowanie WIELKICH LITER. Stosuje się również emotikony do wyrażania emocji. Zastępują one kod niejęzykowy, a oznaczają na przykład :-) uśmiech, :-( smutek, :-0 zdziwienie. No, ale Wy pewnie znacie ich bardzo dużo, na samym gg jest ich mnóstwo. Myślę, że charakterystyczne są skróty na przykład THX- dzięki, FAQ frequenthly asked questions- często zadawane pytania, BTW by the way- przy okazji, a także uproszczone reguły gramatyczne, nie stosowanie polskich znaków, dużo zapożyczeń z języka angielskiego.

Mimo, iż język elektroniczny rządzi się swoimi prawami, to należy pamiętać, że jednak w Sieci obowiązuje zasada poprawności językowej, ortografia, gramatyka, interpunkcja itp. Pamiętajmy, że ludzie, z którymi rozmawiamy na przykład na czacie, nie znają nas i nasza forma języka, jego poprawność mogą mu wiele o nas powiedzieć. Należy być odpowiedzialnym za swój język. Piszcie gramatycznie i poprawnie, nie tak jak ja hehe.

4 komentarze:

 1. A wiecie co mnie najbardziej wkurza w wirtualnej komunikacji?? Nie wiecie....to Was zaskoczę......:P
  Wkurzają mnie ludzie, którzy nie piszą polskich znaków!!
  Niestety...jest to coraz częstsza przypadłość wielu młodych ludzi :/

  OdpowiedzUsuń
 2. UUU ja też nie piszę hehe;p Tylko nie bij;p

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie, no bić nie będę....co najwyżej przywołam do porządku ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń